prevnext
Menu

ESKİTME

YALDIZ ESKİTME
Obje astar boya ile boyanır. İyice zımparalandıktan sonra ikinci kat boya atılır.Tamamen kuruduktan sonra kullanmış olduğunuz ana renk hafif sulu bir şekilde objeye sürülür. Kuruması beklenmeden uygun bir yaldız rengi ile kenarlardan ortaya doğru (eskitme yaldızı ve ana rengi çok fazla karıştırmadan) yapılır. Kuruduktan sonra yaldızlar dahada belirginleşir.

Not: Bu işlemde zeminin muhakkak koyu renk olmasına dikkat edilmelidir. Kahverengi tonları, yeşil tonları ve bordo tonlarında altın yaldız yeşil ve bordo tonlarında gümüş yaldız daha hoş görülür.

SÜNGER ESKİTME
Obje iki kat boyanıp zımparalandıktan sonra iyice kuruması beklenir. Doku süngeri ıslatılır ve fazla suyu alınır. Zeminimize uygun bir antiquen tabağa dökülür. Doku süngeri ile tabaktan alınan antiquenin fazlası gazete ile alındıktan sonra objenin kenarından ortaya doğru hafifçe bastırılarak karşılıklı olarak sünger çekilir. İsteğe göre iki yada üç antiquen kullanılarakta eskitme yapılabilir.

MUMLA ESKİTME
Zımparalanıp astarlanan obje su ile inceltilen akrilik boya ile boyanır. Üzerine mum sürülür. Tekrar aynı renge boyanır. Kurumaya yakın üzeri bez ile silinir.

KAZIYARAK ESKİTME
Zımparalanıp astarlanan obje su ile inceltilen akrilik boya ile boyanır. Üzeri,astar gözükecek şekilde bulaşık teli gibi bir malzeme ile hafifçe kazınır.

SİLEREK ESKİTME
Zımparalanıp astarlanan obje su ile inceltilen akrilik boya ile boyanır. Kuruduktan hemen sonra bir bez ile silinir. Silme işlemi aynı doğrultuda ve fazla bastırılmadan yapılmalıdır.

ALKOLLÜ ESKİTME
Zımparalanıp astarlanan obje su ile inceltilen akrilik boya ile boyanır. Kuruduktan sonra saf alkole batırılan bir bez ile kısmen silinir.

ANTİQUİNG İLE ESKİTME

Obje zımparalanıp nemli bez ile tozu alınır.Kullanılacak antiquing rengine uygun bir renk ile ilk kat boyanır.Kuruduktan sonra zımparalanıp tekrar aynı renk ile boyanır.Kuruduktan sonra biraz sert bir fırça ile seçilen renkteki antiquing zemine uygulanır ve üzerinde aynı yönde olmak suretiyle fırça hareket ettirilerek boya yedirilir.Aralarda fırçanın üzerinde biriken boya yumuşak bir bez ile silinir.Tamamen kuruduktan sonra verniklenir. Yarı mat vernikler tercih edilmelidir.

BOYA İLE ESKİTME

Zımpara yapılıp astarlanan obje fırçanın bir tarafı bir renge diğer tarafı başka renge batırılıp 2 veya daha çok renklerle boyanır.Su bazlı akrilik boyalar kullanılmadan önce su ile inceltilir.Dikkat edilecek nokta hakim renge az miktarda diğer renklerden de katmaktır.Örneğin hakim renk bordo ise katılacak renkler az miktarda siyah,kahve ve sarı olabilir.

Bu tekniğin diğer bir uygulama şekli de basit ve kolay uygulanan bir yoldur.Obje önce tek renkte boyanır ve kuruduktan sonra az miktardaki siyah boyayı kuru bir fırçayla sürmek ve kurumasına izin vermeden yumuşak bir bez ile bazı yerlerini hafifçe silmektir.